JESSIE AWARD NOMINEES ANNOUNCED

The 2018 Jessie Nominations Party announced the nominees for the theatre awards on Sunday, May 27th at the iA Financial Group Atrium at the BMO Theatre Centre, 162 West 1st Avenue, honouring Vancouver’s vibrant artistic community.

 

This year’s productions have a wide variation of diverse productions in various venues and demonstrate the creativity, imagination, and skill of the extremely talented group of artists who bring their vision to life on the stage. The dynamic works add to the cultural richness and vibrancy not only to Vancouver and its residents, but also to the province and beyond.

 

The Jessie Awards are divided into three categories:  Large Theatre, Small Theatre, and Theatre for Young Audiences along with other special awards. Here are some of the highlights of the nominations.  

 

The Arts Club Theatre Company received the most nominations in the Large Theatre category with a total of 12 nominated productions and earning a total of 34 nominations.    Of the 12 productions, Hand to God led the way with a total of 6 nods that included both lead actors nominated Oliver Castillo and Jennifer Lines along with Stephen Drover for his Outstanding Direction of the production, and the creativity of Jeny Cassady for her Outstanding Puppet Design and Coaching.    Topdog/Underdog and Angels in America, Part Two: Perestroika both received 5 nominations.  Topdog/Underdog’s Luc Roderique was acknowledged for his performance, Dean Paul Gibson for Outstanding Direction along with the show’s nomination for Outstanding Production.  Brian Markinson and Lois Anderson were nominated for their Outstanding Performances in Angels in America, Part Two: Perestroika and the creative team of Torquil Campbell and Alessandro Juliani for Outstanding Sound Design, John Webber for Lighting and Kim Collier for Direction.  Productions of Fun Home and Misery each earned four nominations with each garnering a nod for Outstanding Production. Other notable productions included Beauty and the Beast, Misery, King Charles III and Million Dollar Quartet.   

 

Pacific Theatre received a total of 10 nominations with Outside Mullingar scoring 6 for this captivating production that included a nod for Outstanding Production along with Angela Konrad for Outstanding Direction. Writer Mark Leiren-Young was acknowledged for his script for Pacific Theatre’s Bar Mitzvah Boy. Bard on the Beach followed with 5 of their productions saluted with a total 8 nominations with Much Ado About Nothing leading with 4 nominations for Outstanding Production including Amber Lewis for her amazing performance.  Other Bard on the Beach productions that received a nomination were Shylock, The Winter’s Tale, Merchant of Venice, and The Two Gentlemen of Verona.    Other remarkable productions nominated included Firehall’s Circle Game, Neworld’s King Arthur’s Night, Pi Theatre’s The Events, Gateway Theatre’s Nine Dragons, Touchstone’s Happy Place, and Urban Ink for Significant Artistic Achievement to Corey Payette for Children of God.

 

The Small Theatre Category was extremely prolific with a total of 22 productions nominated that spread across the board.   Rumble Theatre’s production of The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius garnered 8 nods with Colleen Murphy for Outstanding Original Script and Stephen Drover receiving his second nomination for Outstanding Direction.  SpeakEasy Theatre’s production of The Shipment received 5 including Omari Newton for his superb performance.   Three diverse companies each garnered 4 nods, Monster Theatre’s Who Killed Gertrude Crump?, Vancouver Asian Canadian Theatre’s 1 Hour Photo and Patrick Street Productions’ A Little Night Music that included a nod to multi award winning talent, Patti Allen. Prime Cuts Collective’s Butcher earned 3 nominations with actors noted for their work, Peter Anderson and Lindsey Angell.  Other productions receiving 3 nominations included Solo Collective’s Satellite(s), Cave Canem Production of The Lonesome West and Dark Glass Theatre’s Ruined.  There are additional productions recognized which are included in the complete list of nominees.

 

Under the Theatre for Young Audiences category, Green Thumb Theatre garnered a total of 12 nominations with their production of The Code receiving 5, and Jabber, addressing the modern use of technology to reach teens, received 6, both shows earned a nomination for Outstanding Production.   Also, to note, Green Thumb Theatre received 4 nominations in the category of Significant Artistic Achievement and in addition, Rachel Aberle was nominated for her innovative script of The Code, giving this work a total of 5 salutes. Carousel Theatre follows with a total of 6 nominations – 4 going to The Velveteen Rabbit and 2 for The Lion, the Witch and the Wardrobe.  Additional companies who received a nomination were Monster Theatre for The Canada Show, Axis Theatre’s Th’owxiya: The Hungry Feast Dish, and Théâtre la Seizième’s Crème -Glacée.

 

There are also a number of additional awards and prizes that are included and presented at the award ceremony.  The list includes: the Vancouver Now Representation and Inclusion Award, the Patron of the Arts Award, the Mary Phillips Prize, the Ray Michal Prize for Emerging Director, the Sam Payne Award for the Most Promising Newcomer, the John Moffat & Larry Lillo Award, the Critics’ Choice Innovation Award, and the GVPTA Career Achievement Award.

 

As part of the Jessies’ transformation the ceremony is returning to its theatrical roots taking place at a theatrical venue.    This year’s 36th annual Jessie Awards will be held at Bard on the Beach on Monday, July 16th in the BMO Mainstage in Vanier Park, doors will open at 5:30pm and the ceremony will begin at 6:30pm.   After the ceremony the festivities will continue at the Awards After Party, at Progress Lab, 1422 Williams St, from 9:30pm – 1am.

 

Holding Space Production is producing the event again this year, creating a fun and swiftly moving event.

 

Tickets are $30 and available at www.jessieawards.com or call 604-739-0559Media Contact:

 

LARGE THEATRE

 

Outstanding Performance by an Actor – Large Theatre

 

Oliver Castillo Hand to God Arts Club Theatre Company
Eric Craig Fun Home Arts Club Theatre Company
Douglas Ennenberg The Events Pi Theatre
Steven Greenfield Million Dollar Quartet Arts Club Theatre Company
Warren Kimmel The Merchant of Venice Bard on the Beach
Brian Markinson Angels in America, Part Two:

Perestroika

Arts Club Theatre Company
Andrew McNee Misery Arts Club Theatre Company
Luc Roderique Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company
John Emmet Tracy Outside Mullingar Pacific Theatre
Jonathan Winsby Beauty and the Beast Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Performance by an Actress – Large Theatre

 

Lois Anderson Angels in America, Part Two:

Perestroika

Arts Club Theatre Company
Nicola Cavendish Happy Place Touchstone Theatre
Erla Faye Forsyth Outside Mullingar Pacific Theatre
Lucia Frangione Misery Arts Club Theatre Company
Katherine Gauthier King Charles III Arts Club Theatre Company
Margo Kane Thanks for Giving Arts Club Theatre Company
Amber Lewis Much Ado About Nothing Bard on the Beach
Jennifer Lines Hand to God Arts Club Theatre Company
Kelli Ogmundson Fun Home Arts Club Theatre Company
Colleen Wheeler Forget About Tomorrow Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Performance by an Ensemble – Large Theatre

 

Amber Funk Barton, Andrew Gordon, Nathan Kay, Tiffany King, Billy Marchenski, Niall McNeill, Lucy McNulty, Kerry Sandomirsky, Matthew Tom-Wing, Marcus Youssef King Arthur’s Night Neworld Theatre
Lauren Bowler, Katrina Reynolds, Caitlin Stadnyck, Josh Epstein Bittergirl: The Musical Arts Club Theatre Company
Peter Carlone, Kim Larson, Giovanni Mocibob, Baraka Rahmani, Jalen Saip Almost, Maine Pacific Theatre
Kimmy Choi, David Cohen, Rowen Khan, Scott Perrie, Adrianna Ravalli, Sara Vickruck Circle Game Firehall Arts Centre

 

Outstanding Lighting Design – Large Theatre

 

Itai Erdal The Christians Pacific Theatre
Itai Erdal Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company
Jeff Harrison Hand to God Arts Club Theatre Company
Lauchlin Johnston Outside Mullingar Pacific Theatre
John Webber Angels in America, Part Two: Perestroika Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Set Design – Large Theatre

 

Lauchlin Johnston Misery Arts Club Theatre Company
Shizuka Kai Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company
Kevin McAllister King Charles III Arts Club Theatre Company
Carolyn Rapanos Circle Game Firehall Arts Centre
Ted Roberts Thanks for Giving Arts Club Theatre Company

 

Outstanding Costume Design – Large Theatre

 

Carmen Alatorre The Winter’s Tale Bard on the Beach
Barbara Clayden Beauty and the Beast Arts Club Theatre Company
Drew Facey The Merchant of Venice Bard on the Beach
Mara Gottler The Two Gentlemen of Verona Bard on the Beach
Christine Reimer Much Ado About Nothing Bard on the Beach

 

Outstanding Sound Design or Original Composition – Large Theatre

 

Torquil Campbell, Alessandro Juliani Angels in America, Part Two: Perestroika Arts Club Theatre Company
Julie Casselman Outside Mullingar Pacific Theatre
James Coomber Hand to God Arts Club Theatre Company
David Mesiha The Humans Arts Club Theatre Company
Murray Price Much Ado About Nothing Bard on the Beach

 

Outstanding Direction – Large Theatre

 

Lois Anderson Fun Home Arts Club Theatre Company
Kim Collier Angels in America, Part Two: Perestroika Arts Club Theatre Company
Stephen Drover Hand to God Arts Club Theatre Company
Dean Paul Gibson Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company
Angela Konrad Outside Mullingar Pacific Theatre

 

Outstanding Production – Large Theatre

 

Fun Home Arts Club Theatre Company
Misery Arts Club Theatre Company
Much Ado About Nothing Bard on the Beach
Outside Mullingar Pacific Theatre
Topdog/Underdog Arts Club Theatre Company

 

Significant Artistic Achievement – Large Theatre

 

Jeny Cassady Hand to God Outstanding Puppet Design and Coaching Arts Club Theatre Company
Andrew Cohen Circle Game Outstanding Musical Arrangements Firehall Arts Centre
Lonnie Delisle The Christians Outstanding Choir Direction Pacific Theatre
Jamie Nesbitt Nine Dragons Outstanding Projection Design Gateway Theatre
Corey Payette Children of God Outstanding Contribution to a National Conversation Urban Ink with National Arts Centre and Raven Theatre

 

SMALL THEATRE

 

Outstanding Performance by an Actor – Small Theatre

 

Peter Anderson Butcher Prime Cuts Collective
Paul Anthony The Pillowman Reality Curve Theatre
Nick Fontaine A Little Night Music Patrick Street Productions
Kenton Klassen The Lonesome West Cave Canem Productions
Joey Lespérance The Hunger Room Staircase Theatre
Omari Newton The Shipment SpeakEasy Theatre
Tom Pickett Ruined Dark Glass Theatre
Mason Temple Satellite(s) Solo Collective Theatre
John Voth The Lonesome West Cave Canem Productions
Raugi Yu I Lost My Husband Ruby Slippers Theatre

 

Outstanding Performance by an Actress – Small Theatre

 

Patti Allen A Little Night Music Patrick Street Productions
Lindsey Angell Butcher Prime Cuts Collective
Yoshié Bancroft The Double Axe Murders Rusticate Theatre/Presentation House
Shayna Jones Ruined Dark Glass Theatre
Melissa Oei A Beautiful View Naked Goddess Productions
Katrina Reynolds Smart People Mitch and Murray Productions
Tara Travis Who Killed Gertrude Crump? Monster Theatre
Panthea Vatandoost Blackbird One Story Collective
Lindsay Warnock A Little Night Music Patrick Street Productions

Outstanding Performance by an Ensemble – Small Theatre

 

Sarah Afful, Peter Anderson, Craig Erickson, Pippa Mackie, Naomi Wright The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Daniel Doerksen, David Newham, Kurt Schindelka A Steady Rain Seven Tyrants Theatre
Katey Hoffman, Cheyenne Mabberley The After After Party After Party Theatre

 

Outstanding Lighting Design – Small Theatre

 

Itai Erdal The Shipment SpeakEasy Theatre
Gerald King 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre
Gerald King Satellite(s) Solo Collective Theatre
Sophia Tang The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre

 

Outstanding Set Design – Small Theatre

 

Drew Facey The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Pam Johnson 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre
Alex Kirkpatrick The Double Axe Murders Rusticate Theatre/Production House
Yvan Morissette Satellite(s) Solo Collective Theatre
John Webber How Star Wars Saved My Life Some Assembly Theatre

 

Outstanding Costume Design – Small Theatre

 

Jessica Bayntun A Little Night Music Patrick Street Productions
Drew Facey The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Stephanie Kong City of Angels The PIT Collective
Markian Tarasiuk The Shipment SpeakEasy Theatre

 

Outstanding Sound Design or Original Composition – Small Theatre

 

Steve Charles 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre
Mishelle Cuttler The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Daniel Deorksen & Kurt Schindelka A Steady Rain Seven Tyrants Theatre
Keith Thomas Butcher Prime Cuts Collective

 

Outstanding Direction – Small Theatre

 

Stephen Drover The Society for the Destitute Titus Bouffonius Rumble Theatre
Ryan Gladstone Who Killed Gertrude Crump? Monster Theatre
Angela Konrad Ruined Dark Glass Theatre
Omari Newton & Kayvon Khoshkam The Shipment SpeakEasy Theatre

 

Outstanding Production – Small Theatre

 

Lonesome West Cave Canem Productions
The Shipment SpeakEasy Theatre
The Society for the Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Who Killed Gertrude Crump? Monster Theatre

 

Significant Artistic Achievement – Small Theatre

 

Joanna Garfinkel & Yoshié Bancroft Japanese Problem Universal Limited Outstanding use of a site specific historical venue for the purpose of connection, experience and impact
Tetsuro Shigematsu Jamie Nesbitt & Susan Miyagishima 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre Outstanding technical design and execution for the purpose of historical storytelling
Marissa & Daniel Arnold The Ridiculous Darkness Alley Theatre Outstanding work involving and engaging distinct communities from the Lower Mainland for cross community outreach connection and performance
Tara Travis & Dusty Hagerüd Who Killed Gertrude Crump? Monster Theatre Outstanding puppetry design, creation, execution and performance

 

THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES

 

Outstanding Performance – Theatre for Young Audiences

 

Elizabeth Barrett The Code Green Thumb Theatre
Frankie Cottrell, Alex Gullason & Carly Pokoradi The Canada Show Monster Theatre
Sereana Malani The Lion, the Witch and the Wardrobe Carousel Theatre
Parmiss Sehat Jabber Green Thumb Theatre
Amanda Testini The Velveteen Rabbit Carousel Theatre

 

Outstanding Design – Theatre for Young Audiences

 

Darren Boquist Lighting The Lion, the Witch and the Wardrobe Carousel Theatre
Drew Facey Set Crème -Glacée Théâtre la Seizième
Jay Havens Set, Costume, & Props Th’owziya: The Hungry Feast Dish Axis Theatre
Shizuka Kai, Joel Grinke, and Mishelle Cuttler Set, Projects, Sound Jabber Green Thumb Theatre
Yvan Morissette Set The Velveteen Rabbit Carousel Theatre

 

Outstanding Artistic Creation – Theatre for Young Audiences

 

Ryan Gladstone & Bruce Horak Song Composition The Canada Show Monster Theatre
Chelsea Haberlin Directing Jabber Green Thumb Theatre
Patrick McDonald Directing The Code Green Thumb Theatre
Deb Williams Directing The Velveteen Rabbit Carousel Theatre
Marguerite Witvoet Composer/Musical Director Th’owxiya: The Hungry Feast Dish Axis Theatre

 

Outstanding Production – Theatre for Young Audiences

 

Crème -Glacée Théâtre la Seizième
Jabber Green Thumb Theatre
The Canada Show Monster Theatre
The Code Green Thumb Theatre
The Velveteen Rabbit Carousel Theatre

 

Significant Artistic Achievement – Theatre for Young Audiences

Axis Theatre Th’owxiya: The Hungry Feast Dish Outstanding Artistic Achievement for centrally focusing on an Indigenous story
Green Thumb Theatre Outstanding Q & A preparation & execution
Green Thumb Theatre The Code Outstanding Artistic Achievement for exceptional presentation of contemporary, far reaching teen issues
Green Thumb Theatre Jabber Outstanding use of technology and media as a way of representing modern teenage explorations into identity
Green Thumb Theatre Jabber Outstanding Artistic Achievement for portraying how different races and religions can intertwine and co-exist

 

OUTSTANDING ORIGINAL SCRIPT

 

Rachel Aberle The Code Green Thumb Theatre
Mark Leiren-Young Bar Mitzvah Boy Pacific Theatre
Colleen Murphy The Society for The Destitute Presents Titus Bouffonius Rumble Theatre
Tetsuro Shigematsu 1 Hour Photo Vancouver Asian Canadian Theatre
Jovanni Sy Nine Dragons Vertigo Theatre, Royal Manitoba Theatre Centre, & Gateway Theatre

 

CRITIC’S CHOICE INNOVATION AWARD

 

Cinerama Fight with a Stick
Hyperlink Elbow Theatre
Japanese Problem Universal Limited
Multiple Organism Mind of a Snail
The Ridiculous Darkness Alley Theatre in partnership with Neworld Theatre
Six Fine Lines Level-Headed Friends Productions

 

VANCOUVER NOW AWARD

 

To be Announced

 

My VanCity

About My VanCity

Vancouver News, Events, Lifestyle, Food, Shopping, Dining, Wine, Spirits, Beers/Ales and More. Vancouverites community source to the inside scope of Vancouver Lifestyle. Happenings throughout Vancouver and the Lower Mainland. We bring you a community guide to your events and entertainment. All about dining, wine, shopping, nightlife, sports and everything to do in Vancouver. Brought to you by our editor: Valerie van der Gracht

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>